by Blanka Chocová Blanka Chocová

Bydlíte v paneláku a pořizujete vstupní dveře do bytu? Pokud ano, zbystřete. Výběr dveří do bytu se příliš neliší od výběru vchodových dveří k rodinnému domu, i přesto má ale svá specifika. U bytu se pravděpodobně nebudete muset zabývat tím, že by dveře měly odolávat náročným povětrnostním podmínkám, jako je tomu u domu. Jaké dveře ale do bytu vybrat?

NEXT 34 JISTÍCÍCH BODŮ

  1. Bezpečnostní dveře

V první řadě byste se měli poohlížet po dveřích bezpečnostních. Ať už bydlíte v rodinném domě, nebo v bytě v panelovém domě, jsou dveře tím, co odděluje vaši domácnost od okolního světa. Bezpečnostní dveře jsou přitom tím, co vás brání a ochraňuje před případnými narušiteli. Pro zabezpečení domácnosti doporučujeme bezpečnostní dveře 3. a 4. bezpečnostní třídy (hledejte také oznařené RC 3 a RC 4), které jsou schopny odolávat již zkušenějšímu zloději s vybavením, které přesahuje rámec základních jednoduchých nástrojů a hrubého násilí.

NEXT SD 102D_4

Krom toho nelze zapomínat ani na to, že bezpečnostní dveře je třeba vybavit bezpečnostní cylindrickou vložkou a kováním odpovídající bezpečnostní třídy – tedy nejlépe 3. a 4. třídy.

V naší nabídce najdete kvalitní bezpečnostní dveře těch nejlepších výrobců na trhu. Jmenujme například dveře české značky NEXT, které dodáváme v široké škále povrchových úprav – laminát, dýha či H-dex. Stačí si jen vybrat.

NEXT_SD 111_1

Další českou značkou, kterou naleznete v našem sortimentu, je BEDEX – výrobce kvalitních bezpečnostních dveří, které vynikají zejména ochrannými vlastnostmi proti destruktivním metodám v oblasti zámku. Krom klasických bezpečnostních dveří vám nabízíme i atypické bezpečnostní dveře BEDEX, či dokonce dveře dvoukřídlé.

BEDEX STANDARD 3_5

Více o zabezpečení domácnosti, bezpečnostních dveřích a bezpečnostních třídách se dozvíte zde:

2) Protihlukové dveře

Pokud bydlíte v paneláku, určitě vám není třeba příliš vysvětlovat, jak důležitá je zvuková izolace. Vchodové dveře vás sice nezbaví dupání sousedů nad vámi, ušetří vás ale všeho, co přichází z chodby. Pokud nechcete slyšet kroky každého, kdo jde po schodech, to, co si povídají lidé, kteří čekají na výtah, nebo každé zarachotění klíčů v zámků sousedů, přemýšlejte o protihlukových dveřích. Normovaný zvukově izolační útlum je sice 32 dB, čím větší ale číslo deklarovaného útlumu je, tím větší komfort pocítíte.

dveře_protihlukové

Zvukovou izolací jsou zpravidla vybaveny všechny bezpečnostní dveře. Kupříkladu již zmíněné bezpečnostní dveře NEXT prochází složitým certifikačním postupem. Mezi mnohými musí projít i testy na neprůzvučnost – bezpečnostní dveře NEXT SD 102F deklarují neprůzvučnost až do 40 dB.

3) Tepelně-izolační a protipožární dveře

Pokud si vyberete bezpečnostní dveře, splňují krom požadavků na protihlukovou ochranu i požadavky na tepelnou izolaci a protipožární ochranu. Takže koupí jednoho produktu se vám podaří splnit hned několik požadavků na vchodové dveře do bytu.

Proč potřebuji protipožární dveře

Podle platných norem tvoří každý byt v bytovém domě samostatný požární úsek, který musí být oddělen od ostatních prostor požárním uzávěrem, v daném případě s požární odolností nejméně 30 minut. Protipožární ochrana je tedy u vstupních dveří nutností.

Požární uzávěry přitom dělíme na dva typy:

  • EW – omezující požár – zkoumá se sálavé teplo na straně dveří odvrácené od požáru
  • EI – bránící požářu – zkoumá se přímo teplota na povrchu dveřního křídla odvráceného od požáru

NEXT SD 121_5

4) Vchodové dveře do bytu se musí líbit!

Nezanedbatelným kritériem je estetické hledisko. I dveře do bytu se vám musí líbit a ladit s okolím. Pokud bydlíte v moderně zařízeném domě a potrpíte si na poslední designové trendy, představujeme vám skutečnou libůstku – bezfalcové dveře se skrytými panty NEXT SD 104. Bezfalcové dveře a skrytá zárubeň splynou se zdí. Samozřejmostí je tepelná a zvuková izolace, kterou zajišťuje minerální vata.

NEXT_SD 104_2

Jaké další podmínky musí splňovat vstupní dveře do bytu?

Krom těchto kritérií musí bytové dveře splňovat ještě tyto podmínky:

  • Hlavní vstupní dveře do bytu musí mít světlou šířku nejméně 800 mm.
  • Vstupní dveře do bytu se mají otevírat do jeho vstupního prostoru.

next-sd-104-uvodni-foto