Posuvné dveře na stěnu šetří cenný prostor v interiéru a navíc si je můžeme pořídit už do zařízené domácnosti – nevyžadují žádné stavební úpravy.

Řešíte při zařizování svého bydlení problémy s prostorem? Nebo už bydlíte, ale myslíte si, že pár centimetrů navíc by vašemu interiéru prospělo? Nemusíte se hned probourávat k sousedům. Moderní interiérový design zná i jiná řešení. Jedním z nejelegantnějších jsou posuvné dveře. Ty se mohou zasouvat do stavebního pouzdra ve stěně – v takovém případě jsou při svém otevření takřka neviditelné, nebo se mohou pohybovat podél stěny. Právě druhé zmíněné variantě se budeme nyní věnovat.

Posuvné dveře uspoří prostor, a nejen to!

Posuvné dveře na stěnu nepůsobí tak atypicky, jako posuvné dveře do stavebního pouzdra. Můžeme tedy říci, že představují takový kompromis, zlatou střední cestu mezi klasickými otočnými dveřmi a moderními posuvnými dveřmi do pouzdra. Posuvné dveře na stěnu vypadají stále jako dveře, dveřní křídlo je vidět, i když jsou dveře otevřené, ale zároveň nám nabízí užitečnou úsporu místa. Pro dveře zasouvající se na stěnu je třeba mít prostor na jedné z přilehlých zdí. Úspora místa je asi nejčastěji skloňované pozitivum všech posuvných dveří. V tomto ohledu se jedná skutečně o revoluci v našich interiérech.

"Posuvné dveře na stěnu můžete osadit v již zařízeném prostoru."

Montáž posuvných dveří na stěnu nevyžaduje žádné stavební úpravy

Kromě úspory místa ale nabízí posuvné dveře zasouvající se na stěnu i řadu dalších výhod, které stojí za zmínku. Jejich ovládání je velmi snadné a dokonce i montáž je jednoduchá a proveditelná bez stavebních úprav. To je také výhoda oproti dveřím zasouvajícím se do stavebního pouzdra. Posuvné dveře na stěnu představují stavebně jednodušší řešení. Vyznačují se také tichým chodem při otevírání. I dveře zasouvající se na stěnu představují zajímavý designový prvek, což se projeví i ve větších prostorných interiérech, které nedostatek místa tolik netrápí, a tudíž by se mohlo zdát, že pro ně posuvné dveře pozbývají význam. To je samozřejmě omyl.

Výhodou posuvných dveří je bezproblémová instalace na stěnu bez jakýchkoli stavebních úprav a snadné ovládání. Hodí se i do větších prostor.

Posuvné dveře na stěnu mohou být jednokřídlé i dvoukřídlé

Posuvné dveře na stěnu nabízí dva tuzemští výrobci – CAG a Czech Door. CAG nabízí v posuvném provedení většinu modelů svých dveří. Krom jednokřídlých dveří, které byly již zmíněny výše, si můžete koupit i dveře dvoukřídlé, které se zasouvají na obě sousední strany. Výrobce CAG ale upozorňuje, že je třeba počítat s tím, že musí být na okolních stěnách místo pro zasunutí celého křídla. Posuvný mechanismus je uchycen v garnyži.

A jak vypadá mechanismus zevnitř?

mechanika posuvných dveří na stěnu malý

Posuvné dveře se pohybují těsně podél stěny díky kolejnici.

I posuvné dveře se dají zamykat

Posuvné dveře se od klasických otočných liší také tím, že jsou bez polodrážek, pantů a otvorů pro zámek a uchycení kliky. Nicméně i je můžeme zamykat. V takovém případě lze přidat dorazovou nohu pro zadlabání protiplechu zámku. Dorazová noha navíc umožňuje lepší utěsnění prostoru mezi dveřmi a obložkou. Místo kliky na dveřích najdeme úchyt. CAG dodává své dveře s vydlabaným otvorem pro oválnou, kulatou nebo hranatou misku včetně příslušných úchytů. Tvar misky volte podle toho, jaké tvary a linie dominují ve vašem interiéru. Pokud si ale představujete úchyt na svých dveřích jinak, není problém. CAG dodává dveře i bez těchto otvorů.

Posuvné dveře představují neotřelé řešení pro každý interiér

Posuvné dveře nabízí větší úsporu prostoru než klasické otočné dveře. Jejich menším nedostatkem je to, že zabírají místo na sousední stěně alespoň o velikosti dveřního křídla. Nicméně oproti dveřím, které se zasouvají do stavebního pouzdra, je jejich nesporným plusem to, že nevyžadují žádné stavební práce. Můžeme si je pořídit i do již zařízené domácnosti!