by Blanka Chocová Blanka Chocová

„Hodně peněz za málo muziky,“ to by se dalo beze sporu říci o palubkových dveřích. Tyto vzhledově atraktivní vchodové dveře jsou vyráběny ze smrkových palubek ze smrků pocházejících z českých lesů, jsou tedy takovým naším národním pokladem, na který jsme pyšní.

Palubkové dveře plné, Linea, Vertik

Palubkové dveře vynikají dobrými izolačními vlastnostmi, a proto jsou ideální jako dveře vchodové či jiné exteriérové. Námi dodávané dveře jsou zateplené. Ani venkovní mrazy vás tedy neohrozí.

Palubkové dveře vchodové Kvido, Vertik, Double

Palubkové dveře jsou odolné vůči změnám teplot i vlhkosti vzduchu

Palubkové dveře dodáváme bez povrchové úpravy, pouze kartáčované. Můžete si je tedy upravit dle libosti. Doporučujeme však, abyste je opatřili alespoň třemi vrstvami lazury nebo laku, aby byly dveře konzervovány před průnikem vlhosti dovnitř dřeva. Díky tomu, že jsou dveře vyrobeny z kvalitního smrkového dřeva, jsou odolné vůči změnám teplot a vlhkosti vzduchu. I tomu se ale musí pomoci, nejlépe správnou povrchovou úpravou.

Palubkové dveře vchodové Dáma, Zita

Smrkové palubkové dveře můžete díky vhodné povrchové úpravě proměnit v luxusní záležitost

Díky vhodné povrchové úpravě můžete smrkové dveře povýšit na vyšší úroveň. Smrkové dřevo je přirozeně smetanové až nahnědlé barvy. Mořením, lakováním, nebo voskováním lze ale docílit luxusního vzhledu, který vyvolá dojem mnohem dražší dřeviny.

Kromě funkčnosti je třeba se zmínit i o estetické stránce. Palubkové dveře vyrobené v České republice z kvalitního smrkového masivu jsou samozřejmě ideální jako vchodové dveře k chalupě, srubu nebo jinak přírodně laděnému bydlení. I moderní dům si ale s palubkovými dveřmi dokážeme velmi dobře představit. Vždyť dřevo je nesmrtelným materiálem, který nikdy nezevšední. Díky vámi zvolené povrchové úpravě si ho navíc můžete přizpůsobit.

Palubkové dveře vchodové Éra, Lenka

Palubkové dveře mohou být plné i prosklenné

Palubkové dveře dodáváme klasicky jak plné, tak prosklenné s izolačním dvojsklem. Zajímavou variantou dveří jsou palubkové dveře Kvido se čtyřmi menšími prosklennými plochami ve tvaru čtverců umístěnými buď v řadě pod sebou na středu, či po stranách. Standardní výška všech palubkových dveří je 197 cm, šířku si můžete zvolit ze čtyř možností – 60, 70, 80 a 90 cm. Jedná se vždy o rozměry světlosti zárubně. Dveřní křídlo je poté vysoké 198,5 cm a široké 65, 75, 85 a 95 cm. Kromě toho ale můžeme vyrobit i dveře atypické či palubkové dveře dvoukřídlé, které jsou zajímavou variantou jak z hlediska estetického, tak i díky tomu, že poskytují větší průchod.

Palubkové dveře vchodové Kvido

Několik důvodů, proč si zamilujete smrkové dřevo:

  • Smrkové dřevo je pružné a houževnaté, pevné, ale také lehké. Zní to jako paradox, ale je to tak.
  • Je méně sukovité, působí tedy o něco méně „rustikálně“, což oceníte zejména v moderních interiérech, kde je často příliš romantický vzhled chápán jako „přitěžující okolnost“.
  • Obsahuje méně pryskyřice než jiné dřeviny. Teď si možná říkáte: „Tak to nebude vonět.“ Ale bude. Smrkové dřevo voní příjemně decentně a nevtíravě. Nižší podíl pryskyřice umožňuje lepší opracovatelnost.
  • Smrkové dřevo nesesychá, ani se nebortí.
  • Jeho opracování je, jak již bylo řečeno, snazší než u jiných dřevin, lze u něj tudíž dosáhnout téměř dokonale hladkého povrchu a hedvábného lesku.

Chcete vědět více o smrkovém dřevu a zjistit, jestli jsou smrkové dveře pro vás „tím pravým“? Přečtěte si náš článek: