Během posledního roku se díky pandemii koronaviru a protiepidemickým opatřením změnilo výrazně chování lidí. Většina tráví méně času v práci ve městě. Pokud je to možné, více se vyskytuje doma nebo na chalupě. Také cestování do ciziny není tak bezproblémové jako dřív. Zvýšil se proto zájem o pobyt v přírodě a na venkově u nás, realitní kanceláře zaznamenávají rostoucí poptávku po koupi chat a chalup. Ti, kdo chalupy už mají, je mnohem víc využívají a mají zájem o jejich zvelebování. Mnozí noví i staří majitelé se zajímají o jejich rekonstrukci.
Proč rekonstruovat starou chalupu
Zmodernizovat starou chalupu se v současné době jeví jako mnohem lepší investice než do zájezdu do exotických destinací, kde není jisté, jestli na dovolenou vůbec budete moci odjet, kde je riziko nákazy a dalších komplikací s tím spojených. Na chalupu můžete jezdit častěji během roku, a když ji vylepšíte, poskytne vám pohodlí a zázemí i pro práci z domu.
U starých chalup, pokud ještě neproběhla rekonstrukce, je nutné zajistit v první řadě dobrou střechu, aby do ní nepršelo. U staršího objektu bývá často problém zejména v chybějící nebo špatné izolaci proti zemní vlhkosti a s tím spojené navlhnutí zdiva, vznik plísní a další problémy. Podlahy bývají staré a poničené, často z nekvalitních materiálů, takže se musí také vyměnit.
Další na řadě bývá vyřešení nevyhovujícího sociálního zázemí, abyste získali hygienické podmínky, na jaké jste běžně zvyklí. Pak je nutné, abyste měli vhodné prostory pro vaření a stolování, tzn. teplá voda, plyn, elektřina a nejlépe velký, světlý propojený pokoj.
Zapište si potřebné opravy do tabulky podle naléhavosti
Nejlepší postup, jak si naplánovat rekonstrukci, je zapisovat si, co je potřeba opravit, podle naléhavosti nejdřív do tabulky. Můžete začít i poptávat firmy či řemeslníky a zjišťovat ceny, ty si do tabulky taky zapisujte. Záleží jen na vás, kolik času tomu dáte. Pokud je chalupa vaše, mohou úpravy probíhat postupně podle financí, které máte k dispozici, a odborníků, kteří vám s pracemi pomůžou. Pokud chalupu kupujete, můžete si rekonstrukci připočíst k hypotéce a provést ji před nastěhováním (začátkem používání).
Rekonstrukce chalupy jako projekt
Chcete chalupu začít více používat, ať už pro vlastní potřebu, nebo pronajímat cizím zájemcům? Pak budete asi potřebovat kompletní větší rekonstrukci s větším objemem prací a úprav. V tom případě budete potřebovat projektovou dokumentaci, která vám ušetří spoustu nervů, času, peněz atd. Součástí projektu je i rozpočet, nebudete pak tolik zaskočeni cenami materiálů, které v současné době rychle rostou.
Projekt rekonstrukce vám pomůže vyřešit některé sporné záležitosti, navrhnout ideální řešení, případně odhalit slabiny domu. A pokud budete provádět větší zásahy, bude po vás požadovat projektovou dokumentaci i stavební úřad. Návštěva na stavebním úřadě vás nemine zejména v případě, že budete provádět takové stavební úpravy, které se budou týkat změny vzhledu, například jiným rozmístěním oken, zásahu do nosných konstrukcí, ovlivnění požárního řešení nebo změny v užívání stavby. V těchto případech budete potřebovat ohlášení stavby. Pokud navíc budete přistavovat, musíte ještě požádat o vydání územního souhlasu. Oba dva souhlasy lze spojit do jednoho, ale musíte doložit veškeré požadované doklady, včetně projektové dokumentace.
Dojem z chalupy posunou nové podlahy
Možná vaše podlaha bude potřebovat jen drobné povrchové opravy v podobě lepení, broušení a leštění. V tom případě vám odpadnou starosti i finanční náklady, celou akci totiž s trochou šikovnosti můžete zvládnout sami, nebo jednoduše se známým řemeslníkem.
Pokud se vám ale stará podlaha nezdá nebo nelíbí, radši ji pořádně zrekonstruujte. Metody rekonstrukce podlahy ve starém domě se liší podle finančních možností, vzhledu, ale také možným provedením. Prvním krokem rekonstrukce je odstranění staré podlahy a dobré očištění podkladu. Betonová podlaha se vyrovná pomocí samonivelační stěrky na bázi cementového pojiva.
Nezapomeňte na výběr kvalitní tepelné izolace, aby nedocházelo ke zbytečným tepelným ztrátám, a také kvalitní hydroizolace, aby nedocházelo ke vzlínání zemní vlhkosti do skladby podlahy. Dalším druhem izolace, která se používá pro stavbu podlah, je kročejová izolace. Příkladem je takzvaná plovoucí podlaha. V podlaze je kročejová izolace brána jako samozřejmý a také nutný podkladový materiál, který vytváří do jisté míry pružnou „tlumící“ podložku.
Pak záleží na vás, jestli dáte na chalupu podlahu z tradičních materiálů – dřevěných prken, dlažbu nebo kámen, nebo využijete výhod moderních materiálů a pořídíte si vinylovou podlahu, která přírodní materiály imituje, ale je levnější, její pokládka je snadnější, vlastnosti lepší a údržba jednodušší.
Pokud jste se rozhodli pro dlažbu, nezapomínejte na správný postup při jejím pokládce. Pro dokonalý výsledek doporučujeme postupovat metodou floating & buttering, kdy se lepidlo dává současně na obkladový materiál a na podklad. Pro optimální výsledek kombinujte tuto metodu s použitím vyrovnávacího systému na dlažbu.
Výměna dveří za bezpečnější
U objektu, v němž nebydlíte po celý rok, chcete určitě zajistit větší bezpečí zejména před vloupáním a požárem. Na chalupu se hodí třeba dvoukřídlé vchodové bezpečnostní dveře, které jsou nejmasivnější ve své kategorii na trhu. Padnou hezky do starší zástavby a skvěle poslouží jako repliky původních historických dveří. Svou masivní konstrukcí splní veškerá očekávání na vysokou úroveň zabezpečení a izolační schopnosti.
Nová okna na chalupu – hezčí a praktičtější
Pro chaty a chalupy se obvykle nehodí běžná plastová okna. Určitě chcete, aby nová okna vaší chalupě slušela, musí proto odpovídat jejímu charakteru, použitým materiálům, stáří. Pokud však neopravujete památkově chráněnou chalupu či chalupu v památkové zóně, nejste při výběru nových oken nijak limitováni. Můžete se proto rozhodovat v naprostém souladu se svými finančními možnostmi a představami.
Realizace rekonstrukce svépomocí, nebo na klíč?
Jaký způsob rekonstrukce zvolíte, si dobře rozmyslete. Závisí to na stavu vašeho konta, počtu šikovných a spolehlivých známých řemeslníků a dalších okolnostech. Pokud vám dělá rekonstrukci firma na smlouvu, máte alespoň nějakou záruku, že můžete nedostatky reklamovat. Než smlouvu podepíšete, nezapomeňte se na firmu poptat.