Rekonstruujete bydlení a zvažujete podlahové vytápění? Pojďte zjistit, jaký typ podlahové krytiny si s ním nejlépe rozumí.
Podlahové vytápění stále nabývá na popularitě. Aby ne, je estetické, šetří prostor a při správně vybrané podlahové krytině i efektivně šetří energii. Jaké podlahy se hodí pro různé typy podlahového vytápění a jaké parametry musí splňovat, aby se jednalo o výhodnou investici?
Teplovodní, elektrické nebo fólie?
Podlahové topení se vyrábí v několika provedeních. Nejběžnější je teplovodní podlahové topení, které se snese s většinou krytin. U elektrického je potřeba dodržet více podmínek k instalaci, přesto je možné ho použít pod většinu druhů podlahových krytin, které fungují pro teplovodní. Nejnáročnější na výběr podlahy jsou pak infračervené topné folie, které se se hodí jen pro několik málo typů krytin.
Každý druh má svoje specifika a při výběru podlahy je tedy nejprve nutné vědět, jaké topení budete instalovat. Protože co funguje u jednoho, u druhého vůbec fungovat nemusí. Zatímco vinyl je vhodný pro všechny typy topení, klasický koberec by neobstál. Pokud nechcete mít všude jen vinyl nebo jinou dlažbu, pomohou vám ke zútulnění obývacího pokoje i kusové koberce. Ty na rozdíl od velkoformátových kousků můžete s podlahovým topením kombinovat bez problémů.
Nízký odpor a vysoká vodivost jsou základ
Podlahová krytina na podlahové topení by měla mít ideálně co nejnižší tepelný odpor. To znamená, že by měla propouštět co možná nejvíce tepla. Čím bývá podlaha silnější, tím je vyšší i její odpor. Lepší je tedy co nejnižší krytina. Kromě tepelného odporu je důležitá i tepelná vodivost. Tato hodnota ukazuje, jak efektivně materiál vede teplo. Čím vyšší je tepelná vodivost podlahy, tím lépe.
TIP: Nezapomínejte ani na izolaci podlahy. Nestačí, že je nízký tepelný odpor a vysoká vodivost, také je potřeba podlahu odizolovat, abyste neměli tepelné ztráty směrem dolů a netopili tedy například sousedům.
Jaké druhy podlahových krytin jsou vhodné
Že je podlaha vhodná k pokládce na podlahové topení poznáte podle piktogramu, který na ní musí být uvedený. Následující podlahové krytiny jsou vhodné pro teplovodní podlahové topení a za dodržení určitých podmínek i pro to elektrické. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých materiálů?
Keramická a kamenná dlažba jsou pro podlahové topení úplně nejvhodnější. Zatímco tepelný odpor je zanedbatelný, vodivost je výborná. Rychle se tedy zahřeje a má jen minimální tepelné ztráty. Dlažba je navíc odolná a snadná na údržbu. Nevýhodou je snad jen to, že je mimo topnou sezónu dost chladná. U pokládání dlažby nezapomeňte místo klasického lepidla a spárovací hmoty použít směsi vhodné pro podlahové topení.
Vinylová podlaha má také nízký tepelný odpor a poměrně dobrou vodivost. Položit ji lze pouze na povrch vyrovnaný nivelační stěrkou odolnou vůči vyšším teplotám. Stejně jako dlažba je vinylová podlaha odolná proti otěru i proti vodě, na dotek ovšem mimo topnou sezonu tolik nestudí. Kvůli vysoké roztažnosti materiálu není vhodné použití celoplošných vinylových podlah, ale spíše podlah z vinylových dílců.
Marmoleum je přírodní linoleum, které se vyrábí ze lněného oleje, pryskyřice, kalafuny, korkové a dřevité moučky a dalších přírodních materiálů. Je to tedy ekologická volba podlahové krytiny. Tepelný odpor marmolea je poměrně nízký a vodivost dobrá, proto je pro podlahové topení více než vhodné. Nestudí ani mimo topnou sezonu a pokud se poškodí, je možná jeho oprava. Má ale i své nevýhody, například nižší odolnost proti vlhkosti a nutnost pravidelné péče, kdy je potřeba povrch ošetřit voskem.
Podlaha z PVC je v kombinaci s podlahovým topením velmi populární. PVC je pružný a odolný materiál, který se snadno čistí. Tepelná vodivost je dobrá a odpor poměrně nízký. Nevýhodou u levnějších podlah může být z počátku jejich umělý zápach.
Laminátová podlaha nabízí dobrý poměr cena výkon. Není tak odolná jako vinylová, ale poměrně dobře vede teplo a nemá nijak vysoký odpor. Z hlediska nižšího odporu je určitě lepší lepená podlaha než plovoucí.
Dřevěná podlaha má poměrně vysoký tepelný odpor a není tedy nejefektivnějším řešením. Přesto je možné ji za určitých podmínek použít. Vhodné jsou parkety z tvrdého dřeva, které se teplem nezačnou deformovat. Určitě je lepší vrstvené provedení než masiv. Je potřeba počítat s tím, že se dřevo vysuší a zvětší se spáry. Aby nedošlo k deformaci, je vhodné u tohoto typu podlahy zvyšovat teplotu postupně. Určitě volte jen menší formát dřeva kvůli roztažnosti materiálu teplem. Dřevo totiž jako přírodní materiál vlivem změny teplot neustále pracuje.
Korková podlaha jde pro podlahové topení použít, ale i tady platí, že čím silnější materiál je, tím vyšší tepelný odpor má. Proto se vždy ujistěte, že vámi vybraná podlaha je pro tento typ vytápění vhodná. Hodí se především k teplovodnímu topení, u elektrického by mohl nastat problém s deformací materiálu kvůli rychlým změnám teploty. I když má vyšší tepelný odpor než třeba dlažba, má to i jisté výhody v tom, že je podlaha příjemně teplá ještě nějakou dobu po vypnutí topení.
Další věc je, pokud chcete v místnosti několik tepelných okruhů, které fungují nezávisle. V takovém případě nejsou úplně vhodné vinylové a měkčené podlahy.
Jakým podlahám se raději vyhnout
Na podlahové topení určitě nejsou vhodné koberce s filcem, který izoluje, a tedy způsobí velké tepelné ztráty. To samé platí i pro koberce s vysokým chlupem. Pokud se koberce nechcete vzdát, vybírejte takový, který není vyšší než 10 mm. Vždy se musí při pokládce přilepit, pouhé položení nestačí. Další nevhodnou krytinou je podlaha z masivního buku, která je jednak silným izolantem, jednak by ji přímé teplo mohlo poškodit.
Nesprávnou volbou podlahové krytiny můžete způsobit tepelné ztráty až v desítkách procent a tím se připravit o jednu z hlavních výhod podlahového vytápění – tedy úsporu energie. Proto vybírejte pečlivě a dobře porovnejte parametry jednotlivých podlah, než si vyberete jednu konkrétní.