by Markéta Vlčková Markéta Vlčková

Plovoucí podlahy se již několik let těší velké oblibě. Hned na úvod je ale třeba říct, co taková „plovoučka“ ve skutečnosti je. Plovoucí podlaha totiž není typem podlahové krytiny, ačkoliv si mnozí představíme automaticky plovoucí laminátovou podlahu. Vypovídá totiž pouze o metodě instalace, kdy se jednotlivé dílce (mohou mít tvar dlaždice či prkna) spojují k sobě, ale nelepí se k podkladu. Populární jsou zejména díky jednoduchosti, kterou pokládka plovoucím způsobem nabízí.

Plovoucí podlahy se skládají z dílců, které se k sobě navzájem spojují buď perem a drážkou, nebo speciálním zámkem. Mohou být laminátové, jak bylo výše řečeno, ale dnes se plovoucím způsobem dá položit podlaha takřka jakákoliv – vinylová, dřevěná, korková…

Plovoucí podlaha jako velké puzzle

Představte si plovoucí podlahu jako velké puzzle. Jednotlivé dílky skládačky jsou „zakliknuty“ do sebe, ale nejsou přilepené ke stolu. Podlahy byly tradičně vždy připevňovány k podkladu – typickým příkladem jsou parkety z dřevěného masivu, které se k podkladu přibíjely. V současné době je však populární pokládka podlahy svépomocí, a proto byly vyvinuty krytiny, který takový způsob instalace umožňují. Zjednodušení ale přivítali i profesionální podlaháři, kterým jde nyní práce rychleji od ruky.

Ptáte se, jak je možné, že se podlaha, která není připevněna k podkladu, nepohybuje? Je to docela prosté – může za to hned několik faktorů. Především hmotnost. Ačkoliv se vám může zdát, že jsou jednotlivé dílce lehké, podlaha jako celek váží opravdu hodně. Tím, že jsou do sebe díly pevně zaklesnuté, tvoří celek o vysoké hmotnosti, se kterým je pohnout velmi obtížné.

Jako vše i plovoucí podlahy mají své výhody a nevýhody.

Výhody plovoucí podlahy

  • Možnost rozpínání – Tím, že není krytina přilepena k podkladu, se může rozpínat podle změn vlhkosti v místnosti. Po obvodu je potřeba stanovit prostor pro rozpínání podlahy.
  • Akustická izolace – Nepřenáší kročejový hluk.
  • Snadná a rychlá pokládka – Zvládne ji i laik bez speciálního nářadí.
  • Levnější varianta – Pokud zvládnete podlahu položit sami, vyhnete se nákladům za práci řemeslníka.

Nevýhody plovoucí podlahy

  • Nesvědčí jim příliš vlhké prostředí. – Plovoucí podlahy se obecně nedoporučují do koupelen a na toalety.
  • Nemusí jim vyhovovat vysoké bodové zatížení. – Máte doma něco hodně (opravdu hodně) těžkého? Raději podlahu přilepte. Plovoucím podlahám bodové zatížení nedělá dobře. Typicky se může jednat o těžkou starožitnou skříň, pianino apod.

V první řadě se podívejme na laminátové plovoucí podlahy, které jsou oblíbené zejména díky své mimořádné odolnosti vůči mechanickému poškození, vysokým teplotám, slunečnímu záření. Snadno se udržují a díky bohaté nabídce designů jsou atraktivní po estetické stránce.

Laminátová podlaha – klasika mezi plovoucími podlahami

 

 

 

 

 

 

 

 

Laminátovou podlahu si představte jako vrstvenou krytinu na lepené dřevotřísce. Jednotlivé vrstvy podlahy se přitom liší dle výrobců – každá má ale svoji funkci. Dřevotříska z dřevěných vláken a melaminové pryskyřice se stará o stabilitu. Povrchová vrstva necílí pouze na vizuální vjem, u moderních laminátových podlah je dezén podpořen povrchovou strukturou, která například kopíruje kresbu dřeva.

Laminátové podlahy se hodí na podlahové topení. Volbou vhodné podložky lze zajistit, že nedochází k žádným tepelným ztrátám. Co se týče podložek pod laminátové podlahy, jedná se o obsáhlé téma. Pro každou místnost totiž existuje ta pravá podložka – jiné podložky jsou vhodné pro méně zatěžované prostory, jako jsou ložnice, a jiné do místností s vysokým provozem, kde je potřeba se zaměřit na tlumení hluku.

Vinylové podlahy – bez problémů obstojí i v koupelně

Plovoucím způsobem lze pokládat i populární vinyl. Moderní vinylové podlahy tvořené designovým dílci – prkny nebo dlaždicemi – jsou odolné, rozměrově a barevně stálé a perfektně vypadají. Řadí se mezi „měkké podlahy“ – vynikají elasticitou, jsou příjemné na dotek, nestudí, a i co se týče kročejového hluku jsou na tom lépe než ostatní podlahy. Vinylovým podlahám nevadí vlhkost – lze je bez problémů využít v koupelnách. Pozor ale na extrémní teploty. Třeskuté mrazy mohou narušit molekulární strukturu vinylu a způsobit tak nenávratné poškození podlahy. Extrémní horko také není „to pravé ořechové“, protože způsobí přílišnou rozměrovou roztažnost vinylu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pokud plánujete vinylovou podlahu na podlahové topení, vězte, že to jde. Je ale nutné dodržet pravidla hry, která v každém případě určuje výrobce podlahy. Například u vinylových podlah Quick-Step je možné podlahu položit na nízkoteplotní podlahové topení, u něhož kontaktní teplota nepřesáhne 27°C. Nelze pokládat na topné fólie.

Pokládka plovoucím způsobem je u vinylové podlahy poměrně snadnou záležitostí. Mezi krytinu samotnou a podklad je třeba umístit speciální podložku, která vyrovná podklad a postará se navíc o dokonalou zvukovou izolaci.

Třívrstvou dřevěnou podlahu lze položit plovoucím způsobem

Mezi plovoucí podlahy se řadí i vícevrstvé dřevěné podlahy. I ty lze totiž pokládat plovoucím způsobem. Oproti masivním dřevěným podlahám se vícevrstvé vyznačují tím, že „méně pracují“ – jsou odolné proti vyboulení nebo popraskání. Tvoří je dvě nebo tři vrstvy, které jsou proti sobě křížem sklížené. Dubové třívrstvé podlahy ESCO z nabídky Mand CZ, které jsou méně náchylné k rozměrovým změnám, lze pokládat plovoucím způsobem. Je nutné ale pečlivě připravit podklad – musí být suchý, rovný, vyčištěný a odmaštěný. Při pokládce na anhydritový nebo betonový povrch je třeba mezi podklad a krytinu umístit parozábranu, popřípadě speciální podložku nutnou k instalaci při pokládce na podlahové topení.

 

 

 

 

 

 

 

 

Instalace na podlahové topení je u dřevěných podlah poměrně komplikovanou otázkou a je třeba ji konzultovat s odborníkem. Do výpočtů se totiž dostává několik proměnných – maximální teplota povrchu, tepelný odpor parketové podlahy, tloušťka materiálu apod. Pro vás jako majitele dřevěné podlahy položené na podlahovém topení je důležité udržet relativní vlhkost vzduchu mezi 50 a 60 %. V neposlední řadě si dejte pozor na to, aby na parketách nebyly položeny žádné koberce – díky nahromaděnému teplu hrozí poškození dřevěné podlahy.

Plovoucí pokládka se vždy jeví jako nejvábivější řešení, protože je rychlá a jednoduchá. Vždy je ale třeba řídit se instrukcemi výrobce. Zatímco u laminátových podlah je plovoucí pokládka v podstatě automatická, u dřevěných podlah, i když to lze, je často doporučováno přeci jen podlahu přilepit – minimálně se tím sníží kročejový hluk. Po poradě s odborníkem a konzultaci na základě vašich potřeb a konkrétních představ ale jistě vyberete tu správnou podlahu a k ní odpovídající způsob pokládky.