by wp_petr wp_petr

Dubové dveře jsou špičkou mezi dveřmi z masivu (dřevěné dveře). A právem. Jsou mimořádně odolné, vynikají překrásnou kresbou a vydrží věky. Jsou nesmrtelnou klasikou každého interiéru.

Když se řekne masivní dřevo, vyvolá to v nás pravděpodobně dojem něčeho solidního, něčeho, co vydrží věky, a jen tak něco ho neohrozí. Na tom jistě něco je. Víme, co takový masiv je? Proč je nekorunovaným králem masivu právě dub?

Masivní dřevo poznáte na první pohled!

interierove-dvere-dubMasivní dřevo – dřevěné dveře je přírodní materiál, který je získáván z kmenů vzrostlých stromů. Tím se liší od méně kvalitní dřevotřísky nebo lepeného dřeva. Masiv je zkrátka poctivý kus dřeva. Skutečné dřevo poznáme na první pohled – proměnlivý vzhled a divoká krása mají svůj šmrnc, kterému není téměř rovno. Masiv ale není všechno. Kvalita dřeva a výsledného produktu, v našem případě dveří, se odvíjí samozřejmě i od toho, z jakého stromu dřevo pochází.

Dubové dřevo přežijí více než jedno nebo dvě desetiletí

Dub je skutečně nekorunovaným králem masivního dřeva. O jeho nesporných kvalitách svědčí i to, kolik starých kusů nábytku máme dochovaných ze starých časů, kolik dřevěných doplňků najdeme na starých sídlech či dokonce hradech a zámcích. Dubový nábytek, dveře či podlahy mohou přežít více než několik desetiletí. I proto je dubové dřevo jedno z nejžádanějších, když je řeč o dveřích z přírodního dřeva.

Dubové dveře jsou velmi houževnaté, odolají i vlhkostním změnám

Základními vlastnostmi dubového dřeva, kterými disponují i poctivé dubové dveře, jsou pevnost, houževnatost, odolnost a vysoká životnost. Z tuzemských dřevin dub také nejlépe odolá změnám vlhkosti. Dubové dřevo vyniká rovněž vysokou hustotou a tvrdostí. Dubové dveře patří mezi špičku. Stanou se tak snadno majestátním a velmi elegantním prvkem každé domácnosti, i té velmi luxusně zařízené. Rozhodně nemusí patřit mezi retro kousky. Dubové dveře jsou v interiéru skutečnou designovkou. Už to, že každý kus je díky charakteristické kresbě originál, je velmi atraktivní.

dub dveře prknoDubové dveře:

  • jsou pevné a houževnaté
  • jsou odolné proti namáhání
  • v porovnání s dveřmi z jiných dřevin poměrně dobře odolávají vlhkostním změnám
  • vydrží roky – jejich životnost přesahuje několik desítek let
  • vynikají atraktivním vzhledem

Dřevěný masiv zdravě doplní interiér obývaný alergiky a malými dětmi

dubové dveřeDveře z dřevěného masivu jsou volbou číslo jedna, i pokud zařizujete domácnost, kterou obývají malé děti nebo alergici. Dřevěný masiv je totiž zdravotně nezávadný. Pokud zvolíte i vhodnou povrchovou úpravu, máte jistotu, že se ze dveří nebudou uvolňovat jedovaté škodliviny, což hrozí u jiných dveří, které jsou vyrobené z lepených materiálů.

Kromě již výše zmíněných pozitiv dřevěného masivu, jakými jsou dlouhá životnost a elegantní přírodní krása, vyniká přírodní dřevo mezi ostatními materiály i tím, že je samo o sobě dobrým tepelným izolantem. Masivní dveře nepropustí teplo, a dokonce ani hluk.

Bohužel proti dveřím z dřevěného masivu hraje často vyšší pořizovací cena. Ta se ale může v budoucnu vyplatit. Investice do masivního, tím spíše dubové dřeva je investicí na dlouhá desetiletí. Masivní dveře není nutné při poškrábání hned měnit, stačí je zbrousit a přelakovat. To samé můžeme udělat, i když se nám omrzí jejich povrchová úprava nebo měníme vzhled interiéru. Dubové dveře s námi zkrátka přežijí věky, v dobrém i zlém.

Tip:

Dubové dveře můžete vkusně osadit kovanou klikou nebo rustikální klikou. Dubové dveře je vhodně povrchově upravit voskem, olejem nebo transparentním lakem – vše máme vystaveno na naší prodejně – Praha 4 Libuš.