by Markéta Vlčková Markéta Vlčková

Pokud pokládáte novou podlahu, platí, že krom výjimek nelze novou podlahovou krytinu položit na tu stávající. Většinu podlah, ať už vinylových, dřevěných nebo laminátových je potřeba pokládat na rovný povrch. Pusťme se do toho.

Vinylová podlaha
Pokládka podlahy Quick Step

Před pokládkou vyrovnávací vrstvy očistěte podklad

V zásadě lze podlahu vyrovnávat třemi způsoby – samonivelační stěrkou, speciálním anhydritovým potěrem či „suchou cestou“. Nejdříve je ale nutné podklad očistit od zbytků starých podlahovin, lepidel apod.

Těch se zbavte mechanicky odsekáním či oškrábáním. Takto odstraňte i jakékoliv další výrazné nerovnosti – hrbolky, boule či výčnělky. Opravte i případné větší trhliny v podkladu. Pokud byste to neudělali, hrozilo by zatékání nivelační hmoty. V neposlední řadě je potřeba povrch důkladně zamést a vyluxovat.

Samonivelační stěrka – jak připravit podklad a jak namíchat samotnou stěrku?

Nejdříve se podívejme na samonivelační stěrku, která je velmi oblíbená. Před aplikací stěrky je bezpodmínečně nutné podklad napenetrovat. Penetrační nátěr se postará o správnou přilnavost a pevnost vyrovnávací vrstvy. Funguje tak, že naváže drobné prachové částice, které by jinak bránily dobré přilnavosti stěrky. Dále také brání pronikání vlhkosti. Penetrace se provádí pomocí štětce nebo válečku dle savosti podkladu v několika nátěrech – vždy ale čekejte, až předchozí nátěr zaschne.

Samonivelační stěrka se prodává pytlovaná a míchá se s vodou v předepsaném poměru. Výsledkem je tekutá homogenní hmota vysoké viskozity. Ještě před samotným vylitím stěrky na podklad je potřeba podlahu zaměřit nivelačním přístrojem nebo vodováhou. Dále je vhodné si vytvořit výškové nivelační značky ve čtvercové sítí ve vzdálenosti 1 až 1,5 m od sebe. To je možné provést například pomocí hmoždinek a vrutů, které se navrtají do podkladu do takové úrovně, aby jejich výška vyznačila rovinu.

K čemu při lití stěrky poslouží zubové hladítko a ježkový váleček?

Stěrka se na podklad lije kolmo v rovnoběžných vzájemně se stékajících pruzích. Spojení nalitých pruhů napomáhejte hlazením zubovým hladítkem. V neposlední řadě je potřeba odvzdušnění a konečné vyrovnání stěrky, které se provádí ježkovým válečkem. Ježkovým válečkem se odvzdušňují vždy dva poslední sousední pruhy, aby se takto nezasahovalo již do tuhnoucí stěrky.

Důležité je třeba také říci, že stěrku se doporučuje aplikovat ve vrstvě o maximální výšce 20 mm. Pokud potřebujete vyrovnat větší rozdíly, je potřeba stěrku lít ve více vrstvách. Vždy ale prostudujte technický list u konkrétní stěrky – doporučená výška vrstvy se může lišit dle druhu nivelační hmoty.

Dbejte na to, aby samonivelační stěrka nevysychala na přímém světle nebo v průvanu

Samonivelační stěrka by neměla vysychat příliš rychle – je ji třeba ochránit před průvanem, přímým slunečním svitem. To znamená, že v případě, že stěrku aplikujete za slunečného dne, je potřeba okna zakrýt.

Druhou možností je anhydritový potěr – ten ale svěřte profíkům

Kromě samonivelační stěrky můžete podlahu vyrovnávat i anhydritovým potěrem. Hlavním rozdílem mezi stěrkou a anhydritovým potěrem je ten, že na druhý zmíněný způsob vyrovnání podlahy si budou profíky muset pozvat i ti nejšikovnější domácí kutilové. Nivelace anhydritem je náročná a vyžaduje speciální přístroje (například speciální odvzdušňovací přístroj). Výhodou tohoto náročnějšího postupu je opravdu dokonalá rovnost. Je vhodná tam, kde jsou opravdu velké rozdíly ve výšce podlahy, protože lze aplikovat ve vrstvě o výšce až 80 mm. Připravte se ale na delší schnutí – chodit se po ní dá po dvou dnech, pokládat podlahu až po pěti. Proti tomu aplikovaná nivelační stěrka je pochozí už po 10 hodinách.

Jak vyrovnat podlahu suchou cestou?

A do třetice si povíme, že podlahu lze vyrovnat i suchou cestou.

Sádrokartonové, sádrovláknité a cementovláknité desky, položené na nerovnou podlahu mají hned několik benefitů. Logicky odpadne čas potřebný k zasychání potěru. Zároveň jsou tyto podlahy lehké, takže jsou skvělým řešením pro vyrovnání podkrovní podlahy. Dají se využít i v koupelně – zde je ale třeba podlahu ošetřit penetračním nátěrem.

Udělali jsme vám v otázce možností vyrovnání podlahy trochu jasno? Rozhodně je třeba se na toto téma zaměřit, pokud se chystáte rekonstruovat stávající podlahu nebo stavíte svépomocí – moderní podlahové krytiny sice nejsou jen estetické, ale i praktické a odolné, ale rovný podklad potřebují všechny.