Laminátová i vinylová podlaha se těší značné oblibě nejen v českých domácnostech. Máte v tom ale trochu „guláš“ a potřebujete pomoct při rozhodování? Již dříve jsme si v blogu oba typy podlah představili, nyní se podíváme na to, jaké jsou mezi nimi rozdíly.
Laminátová podlaha vs. vinylová podlaha
V první řadě – co mají tyto dva typy podlah společného? V zásadě se jedná o alternativy k přírodním podlahám. Ať už si dřevěnou (nebo také kamennou u dnes tak populárních vinylů s kamenným, betonovým nebo mramorovým dekorem) podlahu nemůžete dovolit, nebo se do vašeho interiéru nehodí z praktických důvodů, přichází na řadu alternativa v podobě laminátové či vinylové podlahy. Jak se ale mezi nimi rozhodnout?
1) Základní rozdíl odrážející se v zátěžové třídě
Základní rozdíl mezi laminátovou a vinylovou podlahou je ten, že se jedná o zcela jiný typ podlahové krytiny. Laminátová podlaha je dle svého charakteru tvrdou podlahovou krytinou a vinylová naopak měkkou. Jak se to odráží v zátěžové třídě? Překvapivě docela značně! Pokud máte vedle sebe vinylovou podlahu a laminátovou o stejné deklarované zátěžové třídě, nemusí se jednat o stejně odolnou podlahu. Testy zátěžové třídy jsou totiž u měkkých a tvrdých podlah rozdílné. Testy pro laminátové podlahy jsou tedy mnohem náročnější než pro podlahy vinylové. Takže pokud bychom podrobili vinylovou podlahu třídy 30 stejnému testu, jaký se provádí u laminátových podlah třídy 30, neobstála by. Nelze tedy porovnávat zátěžové třídy napříč různými typy podlah. Samozřejmě, pokud se rozhodnete například pro vinyl a pak už si vybíráte podle zátěžové třídy, je to úplně jiná písnička.
2) Využití ve vlhkém prostředí
Asi nejmarkantnějším rozdílem mezi vinylovou a laminátovou podlahou je ten, že vinylovou podlahu nijak neohrozí vlhkost či voda, laminátová se do vlhkých prostor naopak nedoporučuje. Vinylová podlaha je proto vhodnějším řešením do kuchyní a ideální i do koupelen. Nicméně existují i výjimky mezi laminátovými podlahami. Třeba od výrobce Quick-Step máme v nabídce podlahy, které jsou díky technologii HydroSeal 100% voděodolné a podlahu chrání i v drážkách.
3) Kročejový hluk
Pokud je pro vás rozhodujícím hlediskem hluk a také to, jak příjemně se po podlaze chodí, vede vinylová podlaha. Laminát je tvrdší, a tedy i hlučnější. Vinylová podlaha vyniká elasticitou, která z ní dělá podlahu, po které se chodí jako po nadýchaném obláčku. Chůzi po laminátové podlaze můžete sice „ztlumit“ použitím vhodné protihlukové podložky, ale kromě toho, že se jedná o výdaj navíc, se stále hluk chůze po laminátu nevyrovná nižšímu kročejovému hluku vinylové podlahy.
4) Teplo domova
Obě podlahové krytiny se hodí na podlahové topení. Nicméně vinyl, která má o něco nižší tepelný odpor, je o něco hřejivější při chůzi naboso sám o sobě.
5) Odolnost vůči mechanickému poškození
Hledáte podlahu, která něco vydrží? Odolnost vůči oděru je samozřejmě chvályhodná vlastnost, ale odvíjí se i od konkrétní podlahy, nejen od jejího typu. Kvalita konkrétní podlahy se může lišit dle povrchové úpravy, kvality zpracování apod. Napoví vám i cena výrobku. Laminátová podlaha je svojí odolností vůči poškrábání pověstná. Souvisí to i s výše zmíněnou tvrdostí. Hodí se i do komerčních prostor.
6) Odolnost vůči mrazu a extrémním teplotám
Pozor na mráz – ten je Achillovou patou vinylových podlah. Jeho působením totiž dochází k nevratné změně molekulární struktury vinylu. Podlaha se tedy při teplotách pod nulou ničí. Vinyl je celkově citlivý na extrémy. Nedělá mu dobře ani příliš velké horko, které působí jeho rozměrovou roztažnost.