Už v tom máte téměř jasno – chcete dřevěnou podlahu! V celé její dokonalosti, přirozenosti a elegantní kráse. Ale tím výběr nekončí, teď přichází totiž na řadu další otázka: dáte přednost masivní, třívrstvé či dvouvrstvé? Není to až tak jednoduché – podívejme se na každý typ zvlášť.
Dřevěné podlahy jsou velmi populární a není divu. Příjemná a teplá podlaha, a tou dřevěná podlahová krytina ze své podstaty je, je základem útulného domova. Po dřevěné podlaze se dá chodit i bosky – nestudí a je velmi příjemná na dotek. Kromě toho ale vyniká dřevěná podlaha i vysokou životností, která sahá daleko přes třicet let.
Dřevěné masivní podlahy vydrží několik desetiletí
Dřevěné masivní podlahy jsou nekorunovanými králi mezi podlahovými krytinami. Jsou zárukou velmi vysoké kvality. Jedno je jisté – vydrží vám opravdu velmi dlouho. Jsou totiž tvořeny z prken o značné výšce (prkna Esco podlah jsou 20 mm vysoká) – každý dílec je přitom z jednoho kusu dřeva. Díky výšce prkna je možné podlahu opakovaně renovovat – přebrušovat. Zároveň je také tloušťka prken zárukou dobré tepelné a zvukové izolace. Výhodou dřevěných podlah je i to, že jsou antistatické – hodí se tak do domácností obývaných alergiky.
Nevýhodou masívních dřevěných podlah je vyšší náchylnost na nadměrnou vlhkost a kolísání teplot. Typicky to tedy nejsou podlahy vhodné na chalupu, kde jste jen v létě a v zimě se tam netopí, nebo do vlhkých prostor. V zimních měsících mohou masivní podlahy v nestálém prostředí sesychat. Kvůli reakcím na teplo nejsou masivní dřevěné podlahy vhodné na podlahové topení. Jejich pokládka se také nedá považovat za právě jednoduchou záležitost. A v neposlední řadě vás od pořízení masivní dřevěné podlahy může odradit vyšší pořizovací cena – je třeba si ale uvědomit, že se jedná o investici na několik desetiletí.
Dřevěné podlahy vícevrstvé jsou stabilnější proti popraskání a vyboulení
V současnosti jsou kvůli výše zmíněných negativům velmi oblíbené dřevěné podlahy vícevrstvé, které jsou stabilnější a odolné proti vyboulení a praskání. Stabilita vícevrstvých podlah tkví v jejich struktuře. Tvoří je dvě nebo tři dřevěné vrstvy, které jsou proti sobě křížem sklížené. Značnou výhodou (oproti klasickým dřevěným podlahám) je méně spojů, tím je menší riziko vzniku spár. Všechny naše podlahy Esco lze celoplošně lepit, třívrstvé lze pokládat i plovoucím způsobem.
Cena i životnost vícevrstvé dřevěné podlahy se odvíjí od tloušťky a typu dřeviny nášlapné vrstvy. Při jednom broušení se odstraní zpravidla necelý milimetr dřeva. U našich vícevrstvých podlah se nášlapná plocha pohybuje mezi 3 a 5 mm. Pro porovnání – tloušťka prken u masivních dřevěných podlah Esco je 20 mm.
Optimální prostředí pro dřevěnou podlahu = vlhkost mezi 45 a 60 %, teplota mezi 17 a 25°C
Nicméně každé dřevěné podlaze, ať už masivní nebo vícevrstvé, prospěje, pokud v interiéru udržujete „optimální prostředí“ – to znamená, že třeba relativní vlhkost vzduchu by se měla pohybovat v rozmezí 45 až 60 %. Tato hodnota vlhkosti je vhodná jak pro dřevěné parkety, tak pro lidské zdraví. Dřevu neprospívá ani vlhkost vyšší, ani vlhkost nižší. Zejména v zimním období v topné sezóně může vlhkost vzduchu v místnosti klesnout pod 30 %. Při takovém suchu může docházet k sesychání každé dřevěné podlahy. Ideální teplotou v místnosti je dle výrobce podlah Esco teplota mezi 17 a 25°C.