Koupelna se od ostatních místností v bytě či domě dost liší – je hodně frekventovaná, dveře s u ní netrhnou, mění se v ní prostředí, střídá se větší teplo, vlhko s větráním a výměnou vzduchu, často to bývá místnost menších rozměrů, někdy i bez oken. Z toho už tušíme, že požadavků na ty správné dveře je celá řada.
Střídání teploty a vlhkosti je společné všem koupelnám
Ať žijete v prostorném domě, nebo v paneláku, k běžnému životu ve všech domovech patří i očista těla, koupání a sprchování. S tím souvisí zvýšená vlhkost a změny teplot, i když každý prostor trápí jinak. Záleží vždy na tom, jak je velký a odvětrávaný. Hlavně na vlhkost musíte myslet, když vybíráte materiál dveří do koupelny. Některé jsou naprosto nevhodné. Třeba dýhované dveře se do této místnosti absolutně nehodí, protože by se vlivem rozdílné vlhkosti a teploty vzduchu uvnitř a zvenku mohly různě kroutit, případně i praskat. Také dřevěné dveře z masivu bychom doporučovali velmi dobře zvážit. Napadení plísněmi a houbami se dá ale správným ošetřením předejít.
Laminát je klasika
Nejvhodnějším materiálem pro koupelnové dveře je laminát, který je odolný proti vlhkosti i proti mechanickému poškození. Průmyslově tvrzené laminátové povrchy jsou odolné, snadno se omývají, jen tak se neodřou, a navíc jsou i velmi stylové. Jejich dekory jsou téměř k nerozeznání od skutečného dřeva a vydrží i roky stále stejné. Můžete vybírat z desítek možností.
Požadavky na světelné podmínky
Spousta lidí volí do koupelny kombinaci laminátu se sklem kvůli světlu, kterého bývá v této místnosti často nedostatek.
Výstřední sklo
Možná budete nejdřív v šoku, když vám pošeptáme, že odborníci na výrobu interiérových dveří považují za nejvhodnější materiál pro dveře do koupelny jenom sklo. Toto výstřední řešení má hned několik důvodů. Co se týká vlastností materiálu, tak na prvním místě je odolnost vůči stříkající vodě, páře a střídání teplot. Na druhém místě je to překvapivě průsvitnost! Už se to ve vás pere? Místo, kde chce většina z nás největší soukromí, někdo se i před svými nejbližšími zamyká, by teď mělo mít průhledné skleněné dveře? No a právě to je ten důvod – průsvitnost. Hlavně v koupelně bez oken, kde je nulový přístup denního světla, nebo naopak z koupelny, kde okno je, může světlo procházet do tmavé chodby. Hned vás taky uklidníme. Při použití vhodného typu skla je průhlednost dveří víceméně nulová. Soukromí vám zajistí jeho povrchová úprava – můžete si zvolit matné, mléčné i zabarvené sklo, nebo poslední hit – grafosklo. Dveře musí být zároveň vyrobeny z kaleného bezpečnostního skla, aby nebyly hrozbou pro uživatele a aby dlouho vydržely.
Plocha koupelny ovlivňuje výběr dveří
Většinou je koupelna nejmenší místností domácnosti, v některých domech jsou prostory opravdu stísněné, že není ani kam dveře otvírat, jinde je prostor atypický, třeba v podkroví. Průměrná podlahová plocha běžné koupelny měří 4 až 7 metrů. Výběrem vhodných dveří můžeme místo ušetřit, musíme se ale zamyslet nad ideálním způsobem umístění a otvírání dveří. Při otvírání směrem do koupelny zaberou dveře skoro 1 metr čtvereční, proto je lepší zvolit otvírání do chodby nebo pokoje. Pokud ani to není příliš pohodlné, můžete zvolit dveře posuvné. V optimálním případě by měly být dveře široké 90 cm a ideálně bezprahové, aby byl přístup i pro lidi s invalidním vozíkem.
Nižší nebezpečí úrazu
V koupelně je asi ze všech místností největší šance na uklouznutí na mokré podlaze či ve vaně a nebezpečí úrazu při pádu na umyvadlo nebo dveře otevřené dovnitř je velmi reálné. Když uklouznete, upadnete, ztratíte vědomí a zároveň v malé koupelně zablokujete dveře, pomoc se k vám nedostane. Proto tam, kde je to možné, vyberte raději koupelnové dveře, které se otevírají směrem ven. Taky je důležité, aby dveře měly zámek, který se dá odemykat z obou stran.
Ventilace – důležitá součást koupelnových dveří
Vlhkost v koupelně jsme už několikrát zmiňovali a teď se jí budeme věnovat podrobně. U nových dveří máme totiž několik vychytávek, které zajistí jednoduchou ventilaci:
- větrací mřížku
- elegantnější ventilační průduchy nebo
- nenápadné ventilační podříznutí.
I když si za větrací mřížku připlatíte, určitě nebudete litovat. Ušetří vám nákupy drahých čistících prostředků a neustálý boj s plísněmi. Možná jste netušili, jak velký je výběr a z kolika možností můžete volit – plastové a hliníkové větrací mřížky s eloxovanou úpravou v bílém, hnědém, stříbrném nebo zlatém provedení v různých rozměrech a tvarech – podlouhlé obdélníkové, čtvercové i kulaté, od výrobců ACT a Cobra, dokonce i dřevěné, u kterých si navíc můžete vybrat, zda se vám líbí více provedení ze smrku, buku, olše, dubu nebo jasanu.
Posuvné dveře do pouzdra šetří místo, ale…
Máte málo místa v koupelně i na chodbě? Už jsme zmiňovali, že je tu ještě jiná možnost – moderní posuvné dveře do pouzdra, které ušetří prostor. To je pravda a z tohoto důvodu se hodí třeba do malé panelákové chodby. Ale pozor! Musíte vědět o třech slabinách:
- Zvuková izolace – tyto dveře mají prostě horší akustické vlastnosti než dveře klasické.
- Odvětrávání – vzhledem k tomu, že je v koupelně téměř neustále vlhko, hrozí, že by se v pouzdře mohly začít tvořit plísně. Kapsu je tak třeba dostatečně provětrávat.
- Je třeba myslet také na to, že vybudování kapsy v příčce vyžaduje určitou investici.
Jde vám z toho hlava kolem? Přijďte se k nám podívat, rádi vám poradíme!