Dřevěné podlahy jsou skutečně nádherným interiérovým prvkem, který si nelze nezamilovat. Možná, když se svému okolí pochlubíte se svým přáním si takovou podlahu pořídit, dozvíte se, že „si na sebe pletete bič“, že „je s dřevěnou podlahou hrozně práce“ apod. Je třeba přiznat, že údržba dřevěné podlahy není tak snadná jako třeba péče o takřka bezúdržbovou vinylovou podlahu, ale v žádném případě vás s dřevěnou podlahou nečeká žádná otročina.
Údržba dřevěné podlahy není nijak složitá
Údržba dřevěné podlahy musí být primárně pravidelná. Možná si říkáte, že když si pořizujete olejovanou dřevěnou podlahu, čeká vás olejování ob měsíc. Není to tak. Voskové oleje představují skutečně velmi účinnou ochranu dřevěných podlah, například naše podlahy Esco jsou na povrchu ošetřeny tvrdým voskovým olejem OSMO, nicméně olejování vás čeká cca každé dva roky. Abychom měli v péči o dřevěné podlahy jasno, sepsali jsme její základy do několika bodů. Jak by tedy asi ve zkratce měla vypadat ideální péče o dřevěnou podlahu?
- Denně nebo ob den: zametání nebo luxování viditelných nečistot (prachu, drobků apod.)
- Několikrát za měsíc: vytírání (při malém znečištění cca 1x až 2x za měsíc) vlhkým vyždímaným hadrem, vytírání by se mělo provádět po směru vláken dřeva
- 1x za měsíc: vytírání vodou s přídavkem univerzálního čističe na olejované dřevěné podlahy
- Každé 2 až 3 roky: olejování speciálními ošetřovacími oleji. Před olejováním podlahu vyčistěte, poté až aplikujte olej. Olej vyplní póry a suchá místa a vytvoří novou ochrannou vrstvu.
Až na olejování jednou za dva až tři roky vás s dřevěnou podlahou žádné speciální čištění nečeká, co říkáte?
Pro lehčí renovaci postačí ošetření tvrdým voskovým olejem
Velkou výhodou dřevěné olejované podlahy je i to, že ji lze poměrně snadno renovovat. Lokální opravy provedete pomocí tvrdých voskových olejů. Chvíli po opravě bude sice místo více viditelné, ale díky postupné oxidaci se brzy sjednotí. Hluboké vrypy nebo rýhy je možné vyplnit tmelem, vytvořit tmelený suk a poté místo přeolejovat.
Vícevrstvá dřevěná podlaha není tak choulostivá na výkyvy vlhkosti a teplot
Důležitou součástí péče o dřevěnou podlahu je prevence opotřebení. Nohy nábytku doporučujeme opatřit speciálními filcovými podložkami, které zabrání poškození povrchu podlahy. Dřevu se také daří v určitém prostředí. Jako zcela optimální se pro dřevěné podlahy (i masivní nábytek) jeví teplota 20°C a relativní vlhkost 50 až 60 %. Výkyvy teplot nejsou příliš žádoucí, nicméně vícevrstvá dřevěná podlaha je stálá a výkyvy teplot a vlhkosti ji nijak zvlášť neohrožují.
Několik tipů na závěr!
- Nepoužívejte třásňové mopy – jejich prostřednictvím se na podlahu nanáší příliš mnoho vlhkosti, která může dřevo poškodit.
- Nepoužívejte běžné saponáty. Nevytváří na povrchu dřeva ochrannou vrstvu, která je pro dřevo důležitá, naopak – svoji agresivitou mohou způsobit zbavení dřeva ochranného oleje.
- Pokud máte pod dřevěnou podlahou podlahové topení, nepokládejte už na podlahu žádné koberce. Mohlo by dojít k nahromadění tepla, které by v extrémním případě mohlo vést až k poškození podlahy.