by Markéta Vlčková Markéta Vlčková

Při zařizování interiéru budete řešit nejen velikost místností, ale také barvy a dekory. Jestliže prahnete po moderním, ale zároveň nadčasovém nábytku, měli byste sáhnout po dekoru dub sonoma, který se díky své barvě a kresbě dokonale hodí ke každé barvě.

Dub sonoma se snadno kombinuje s různými barvami. Zdroj: eranabytek.cz
Dub sonoma se snadno kombinuje s různými barvami. Zdroj: eranabytek.cz

Dub sonoma pod lupou

Na dekor dub sonoma narazíte v časopisech, knihách i internetových stránkách, které se věnují interiérovému designu. Proč? Protože se jedná o nejoblíbenější dekor pro výrobu nábytku. Vyznačuje se světlým odstínem dřeva s nádechem do šeda s poměrně výraznou, ale hladkou kresbou. Díky svému neutrálnímu vzhledu se snadno kombinuje s dalšími barvami interiéru. Nepravidelná struktura dřeva dodává nábytku šmrnc a přírodní vzhled.

Pro výrobu nábytku v dekoru dub sonoma se nejčastěji používá lamino. Laminované dřevotřísky na bázi dřeva jsou povrchově upraveny impregnovaným dekorativním papírem, který věrně napodobuje přírodní dřevěný dekor. Díky tomu si můžete nábytek s dekorem dubu sonoma dopřát v kuchyni, ložnici, jídelně, předsíni, obývacím pokoji, pracovně nebo dětském pokoji. Neutrálnost dekoru jej dovoluje kombinovat s celou řadou barev. Do obývacích pokojů, pracoven a jídelen je optimální kombinace s bílou. Dětské pokoje nádherně vypadají se zářivými barvami, jako jsou oranžová, zelená, modrá, růžová apod.

Dub sonoma je dekorem, který se hodí do každé místnosti. Zdroj: eranabytek.cz

Proč se rozhodnout pro dekor dubu sonoma?

Nábytek v tomto dekoru s sebou nese hned několik výhod:

 • je jemnější než klasický dub, který se hodí spíše do rustikálně laděných interiérů,
 • skvěle maskuje prach, menší nečistoty a nejsou na něm vidět otisky prstů,
 • nepůsobí studeně a odosobněně,
 • snadno se kombinuje s jinými barvami,
 • působí sofistikovaně, přirozeně lehce, nestrhává na sebe pozornost,
 • dokáže místnost opticky zvětšit a prosvětlit,
 • interiéru vdechne pohodovou a domáckou atmosféru,
 • je ideální volbou do místností bez přirozeného denního světla.

Jakou podlahu vybrat k dekoru dub sonoma

Kladete si otázkou, jakou podlahu k nábytku v provedení dub sonoma zvolit? Nejdřív byste se měli seznámit s několika obecně platnými radami pro výběr vhodné podlahové krytiny.

 • Podlaha je sjednocujícím prvkem celého bydlení a určuje celkový dojem z prostoru.
 • Podlahovou krytinu vybírejte podle funkčnosti pokoje, podle jeho velikosti, ale také přísunu denního světla.
 • Vybraná barva dokáže místnost opticky zvětšit a prosvětlit nebo zmenšit a ztmavit.
 • Žlutavě béžové podlahy, mezi které patří i dub sonoma působí teple, útulně a optimisticky. Díky své našedlé barvě se hodí i do vysoce moderně pojatého interiéru.

Světlé podlahy

Pro světlou podlahu se rozhodněte v případě, že máte pokoj orientovaný na sever a potřebujete do něj dostat více světla. Podlaha by světlo neměla pohlcovat, ale spíše jej odrážet. Pokud chcete místnost rozjasnit, zvolte světlou podlahu, která bude s nábytkem v dekoru dub sonoma určitě ladit. Také výmalba stěn by v tmavších a menších pokojích měla být světlá. Aby však místnost nepůsobila příliš sterilně, snažte se neutrální barvy rozbít například výraznou tapetou, sedačkou nebo dekoracemi.

Světlá podlaha jde ruku v ruce s dekorem dub sonoma. Zdroj: eranabytek.cz

Tmavé podlahy

Do tmavé podlahy se pusťte, jestliže je váš interiér prostorný a světlý. Nezapomeňte však, že na příliš tmavé podlaze bude všechno vidět. Podlahová krytina v tmavé barvě pokojům propůjčí útulnost, ale také seriózní vzhled. Pokud milujete kontrasty a řešíte otázku, jaká podlaha se hodí k nábytku z dubu sonoma, klidně vsaďte na tmavou barvu. Místnosti nebudou vypadat nudně a zároveň se v nich budete cítit příjemně.

Tmavá podlaha by se měla kombinovat se světlým nábytkem. Zdroj: eranabytek.cz

Dobrá rada: Obecně se doporučuje kombinovat tmavou podlahu se světlým nábytkem a světlou podlahu s nábytkem tmavým. Pokud tedy uvažujete nad plovoucí podlahou s dekorem dub sonoma, zvolte k ní tmavší nábytek. Podlaha a nábytek by nikdy neměly mít stejný dekor, interiér by působil fádně a nudně.

Jestliže chcete, aby podlaha působila kompaktnějším dojmem, zvolte olištování ochrannými lištami ve stejném dekoru, jaký má podlaha. V případě, že sáhnete po lištách v barvě stěny, plochu podlahy opticky zmenšíte.

Jaké dveře budou ladit k dubu sonoma

Při výběru dveří si pamatujte, že by měly ladit s podlahou nebo nábytkem, a to jak materiálem, tak stylem. Abyste dosáhli harmonie, měly by být v celém interiéru stejné. Bytoví designéři doporučují, aby se v pokojích nekombinovaly více jak dva dekory dřeva. Zároveň je nutné dávat dobrý pozor na texturu. Pokud se rozhodnete pro dveře v dřevěném dekoru, neměla by se jejich struktura tlouct se strukturou, která se nachází na nábytku či podlaze. Proto raději sáhněte po kontrastním odstínu.

Bílé dveře jsou sázkou na jistotu. Zdroj: eranabytek.cz

Dub sonoma má poměrně výraznou kresbu, proto je nejlepší zvolit dřevěné dveře s co nejneutrálnější texturou. Patří sem například javor, buk nebo olše. Harmonie však můžete dosáhnout i tak, že k podlaze v dekoru dubu sonoma vyberete dveře se stejným designem. Chybu rozhodně neuděláte s bílými dveřmi, které jsou neutrální a hodí se vlastně ke všemu.

Bílé interiérové dveře jsou ztělesněním nadčasové elegance.

Také dveře dokážou čarovat s optikou. Pokud sáhnete po dveřích světlejších než podlaha, budou působit větším dojmem stejně jako celý interiér. Do bytů či domů, ve kterých není problém s prostorem, můžete zvolit tmavší dveře, které působí luxusnějším dojmem.