by wp_petr wp_petr

Dřevěné dveře jsou chloubou každého interiéru. Životnost poctivého dřevěného masivu je velmi vysoká, z přirozené krásy dřeva se tak budete moct těšit po dlouhá léta… tedy v případě, že o své dveře budete náležitě pečovat. Dřevo je přírodní materiál, který má své potřeby.

Dveře borovice interierove-dvere-masiv masivy 9 Dveře z masivu design

 

Máte doma poctivé dřevěné dveře, na které jste právem hrdí, a které vám dělají samou radost. Vždyť dřevo je tím nejlepším materiálem, kterým můžete svůj interiér vybavit. Je přirozeně krásné, zdravé, vyniká skvělými vlastnostmi, odolností, trvanlivostí, vysokou životností… nemá takřka konkurenci. Jedná se ale o větší investici, a proto se pravděpodobně chcete umět o své dveře postarat. Dřevěné dveře potřebují pravidelnou péči, aby si udržely svěží vzhled i po určitém čase. Životnost dřevěného masivu se totiž skutečně dá počítat na desítky let. Poctivá údržba je ale nutností.

Jak pečovat o dřevěné masivní dveře

Chcete na dveřích otřít prach a očistit je? Raději ne s vodou

Voda na masivní dřevo nepatříCo se týče běžné údržby, je třeba říci, že většina dřevin se příliš „nepřátelí“ s vodou. Mnohem lepší službu dřevěným dveřím prokážete, když je pravidelně ošetříte speciálními čistícími přípravky na dřevo. V žádném případě se vám tedy nevyplatí vzít první čisticí prostředek, který máte po ruce, a tím dveře vydrhnout. Voda a agresivní saponát na dveře nepatří ani v případě většího znečištění. Pokud byly dveře tak znečištěny, že speciální prostředek na dřevo nepůsobí, bude nutné dveře zbrousit a přelakovat. Čištění mýdlovou vodou (či vodou s jemným čisticím prostředkem) je rovněž možné, ale spíše se snažte, aby utěrka, kterou budete dveře otírat, byla co nejsušší. Po takovém umytí je nutné dveře dokonale vysušit.

Žár slunceChraňte dřevěné dveře před působením slunečního záření

Dřevo je přírodní materiál, a proto také většinou nevyniká stálobarevností. Změnou odstínu trpí vlivem působícího slunečního záření především vchodové dveře. Je nutné je proto nalakovat speciálními tvrzenými laky a tento nátěr opakovat minimálně po pěti letech. Pokud jsou vchodové dřevěné dveře mechanicky poškozeny, je na nich výrazný vryp, apod., je rovněž nutné toto místo ošetřit. Riziko, že by se do dřeva dostala vzdušná vlhkost, vám za to nestojí. V takovém případě se vám osvědčí například různé restaurační prostředky, které si se škrábanci umí poradit.

Nevystavujte dřevěné dveře ani přílišnému horku – neměly by stát vedle radiátoru

Zdroje teplaJak bylo výše řečeno, dřevo si příliš „nerozumí“ s vodou, neprospívá mu ale ani přílišné teplo a vysušování. Dřevěné dveře by tedy měly stát alespoň půl metru od zdrojů těchto negativních vlivů – od radiátoru, od krbu, sporáku, nad kterým se hromadí pára při vaření, apod. Pokud by byly dveře tomuto působení vystaveny, rozhodně by jim to neprospělo.

VoskNaopak si dřevěné dveře a nábytek skutečně „rozumí“ s oleji a vosky, které o ně blahodárně pečují poté, co je dokonale očistíte. Na dveře s porézním povrchem používejte raději olej, jinak se ale meze nekladou. Tekuté vosky obsahující často včelí vosk dřevo skvěle vyživí a dodají mu krásný lesk. Toto ošetření po nějaký čas brání usazování prachu a nečistot.